Jak pomóc psu w upały latem?

Jak pomóc psu w upały latem
Rate this post

Wielu właścicieli bez wątpienia zastanawia się, jak schłodzić psa w upalne dni. Odpowiedzią na ich rozterki może być mata chłodząca dla czworonoga. Jak ona działa? Chłodzi ona zwierzę, jeśli ma styczność z jego ciałem. Do swojego działania nie wymaga zewnętrznego zasilania. W zupełności wystarcza zamoczenie jej w zimnej wodzie. Następnie zacznie ona parować, zapewniając umęczonemu czworonogowi ulgę w upalne dni.

Na czym polega mata chłodząca dla psa?

Ten rodzaj mat to niejedyna odpowiedź na pytanie jak schłodzić psa latem. Inną są maty z żelem chłodzącym. One z kolei cechują się dużą wytrzymałością. Żel aktywuje się pod wpływem nacisku, jaki wywiera psie ciało. Jeszcze innym rodzajem są maty z zamrażanymi wkładami. Te z kolei wystarczy przetrzymać odpowiednio długo w zamrażarce.

Jak schłodzić psa w upał – inne sposoby

Oczywiście maty nie wyczerpują zagadnienia. Psa można schłodzić także domowymi sposobami, bez konieczności zakupu dodatkowych urządzeń. Bardzo często spotykaną metodą jest próba polewania psa zimną wodą. Należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzić z ilością wody, ani z jej temperaturą. W przypadku zastosowana lodowatej wody w bardzo upalny dzień można wywołać u zwierzęcia szok termiczny.

Inną domową metodą na to, jak ochłodzić psa jest także zimny ręcznik. Musi on oczywiście zostać odpowiednio odsączony, zanim zostanie nałożony na tułów zwierzęcia. W przeciwnym razie ryzykuje się duży dyskomfort zamiast ulżenia w cierpieniu. Dodatkowo zachodzi obawa, że u czworonoga dojdzie do szoku termicznego.

Jak schłodzić psa w upał
Fot. Jak schłodzić psa w upał

Oczywiście warto pamiętać o czymś tak oczywistym, jak zapewnienie psu dostępu do zimnej i świeżej wody do picia. Poprzez jej spożycie pies schłodzi ciało pod środka. Uchroni go to także od zgubnych skutków przegrzania czy pocenia się, zwłaszcza gwałtownej utraty życiodajnych minerałów z organizmu. Częstą praktyką jest także umieszczanie w misce z wodą kilku kostek lodu.

Ważny jest także wystrój domu. Na czas upału rozsądnie jest usunąć z niego dywany. Mają one tendencję do zatrzymywania ciepła, co oczywiście nie pomoże psu. Innym sposobem na to jak pomóc psu w upały poprzez wyposażenie domu jest wykorzystanie rolet zaciemniających. Chronią one wnętrze przed promieniami słonecznymi, mogą zapewnić temperaturę nawet dziesięć stopni niższą niż za zewnątrz.

Co się stanie, jeśli zignoruje się tę kwestię?

Odpowiedź na pytanie jak ulżyć psu w upał to dosłownie kwestia jego życia i śmierci. Chłodzenie psa to profilaktyka bardzo poważnych skutków. Jeśli pies zaczyna wysyłać takie sygnały jak dyszenie, skurcze czy wymioty, jest za późno na metody z artykułu. Konieczna staje się interwencja medyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *